| cristyle a întrebat:

Formare sloi de gheata pe teava de evacuare gaze centrala termica de apartament. Cum pot sa remediez aceasta problema? Nu ingheata teava de evacuare ( am inteles ca are o "vopsea antiinghet") ci gratarul din capat care este din plastic. Mentionez ca teava este destul de inclinata in jos.Multumesc!

2 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Gazele, prin ardere elimina si apa. Aceasta apa se raceste rapid in contact cu aerul rece si se formeaza gheata. Ca sa nu inghete ar trebui sa fie mai scurt cosul dar nu este recomandat din pricina slabirii tirajului. Deci, este normal.

| darrio2007 a răspuns:

Daca s-ar astupa teava de evacuare, centrala nu ar mai functiona. Este doar condensul de pe teava, care se scurge si ingheata.