| melania123 a întrebat:

Hei all. Eu acum sunt clasa a 8-a si vreau sa urmez liceul militar Dimitrie Cantemir Breaza. Pentru asta stiu ca se dau probe sportive si examen mate romana si test psihologic. La probele sportive eu mi-am gasit antrenor cu care sa lucrez pentru a lua proba sportiva, dar acesta m-a sfatuit sa dau in cadru' armatic dupa ce termin clasa a 12-a ca fac dublu cheltuieli pe meditatii. Acesta m-a descurajat cand mi-a zis sa fac asta dupa ce termin clasa a 12-a. Si + ca acolo se intra cu medii de peste 9.50. E cineva in liceu militar in care poate sa imi explice mai in detaliat cum si i ce luna se tin toate acestea? happy Funda. :*

1 răspuns:
| Petru_Boia_1992 a răspuns:

Pai da poti sa mergi si dupa ce termini clasa a 12 pentru ca poti intra si de la un liceu civil acolo, trebuie sa inveti foarte bine deoarece cand intri la academie o sa ai concurenta cu cei da la liceul militar, probelese vor desfasura astfel prima ii aia de pshihologic apoi ii cea medicala apoi ii cea sportive apoi is examnele, la date nu stiu ce sa spun pentru s-ar putea sa difere fata de liceul la care am vrut sa merg eu,
http://www.cantemircml.ro/admiterea-in-colegiu/
https://soldatii.wordpress.com/2013/02/09/proba-sportiva-colegiul-militar/