| Bryanabrighi34 a întrebat:

Hei,este adevărat că persoanele care au tulburarea de personalitate borderline au IQ ul mai mare decât media?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Dimpotriva, are un IQ mai mic decat majoritatea.

| Simpatic a răspuns:

Are importanta mai mare marimea IQ-ului sau sa fii un om sanatos psihic? in cele ce urmeaza o dezvolt nu asupra acestui 'IQ' cat asupra unor alte lucruri relevante ce pot avea sau nu legatura cu intrebarea ta
am intalnit persoane cu schizofrenie de exemplu, care isi aduc aminte cu precizie de ceas elvetian, chestii de acum 20 de ani (de parca s-au intamplat ieri), alaturi de tot ce au citit ei in manualul scolar, deci m-ar face praf 1 la 1 cu aceasta abilitate a lor de 'pastrare a informatiilor, asa si?
sunt multumit de mine insumi, fara a fi narcisist, sunt multumit ca nu sunt cu probleme, dar nu-i blamez pe cei care au probleme medicale!

Si ca sa iti raspund la intrebarea de mai sus, din articolele de specialitate, nu rezulta direct faptul ca persoanele cu tulburare bordeline au IQ mai mic sau mai mare decat toti ceilalti :
https://www.medicover.ro/......1211,n,292

| lpavel a răspuns:

NU! Total gresit! Daca mai sunt si exceptii asta nu inseamna ca toti au un iq mai mare!

| johnnny123 a răspuns:

Nu neapărat. Tulburările nu vin obligatoriu la pachet cu un IQ superior. Și oricum, este complet inutil să vânezi "confirmări" că ai avea un IQ superior. Nu ajută decât cel mult la gâdilat puțin ego-ul.

Important nu este ce IQ ai (și oricum IQ-ul este o chestie orientativă) ci modul în care folosești toate capacitățile pe care le deții pentru a funcționa și a avea o viață de care ești mulțumit.

| ReddY25 a răspuns:

Eu unul nu cred

| ioana748 a răspuns:

Da, este adevărat. Cu inteligenta emotionala nu stau ei prea bine.

| Bryanabrighi34 explică (pentru ioana748):

Ai vreo dovada in acest sens?

| blairelovesmusic a răspuns:

Nu, nu este adevarat.

| Felissa13Eden a răspuns:

E adevarat ca sunt intr-o stare de alerta continua ceea ce ii face sa analizeze in detaliu orice lucru. Sunt oameni si ei ca toti ceilalti. Daca au un IQ peste medie nu inseamna ca se datoreaza acestei tulburari.

| Ion8800 a răspuns:

Cand sunt in hipomanie, da, datorita nivelului mai ridicat de neurotransmitatori excitanti.