| Mary0905 a întrebat:

Hei! Salut TPU! Am câteva întrebări in legătură cu zborul cu avionul:

1. Am auzit ca nu ai voie sa ai telefonul deschis la decolare. Este adevărat?

2. Chiar ți se înfundă urechile încât nu mai auzi?!

3. Am auzit ca turbulentele de zgâlțâie încât ai impresia ca o sa cazi din avion! E adevărat?

4 Cum sa fac sa treacă timpul?

Dau FUNDA pentru cel mai bun răspuns! Chiar daca e al doilea zbor al meu cu avionul mai am o întrebare : MA duc la o croaziera care pornește din Italia! Câte ore fac pana in Italia / Genova?
Primul meu zbor a fost cand aveam 6 ani si acum am 15! Nu imi mai amintesc decat cum se vedea se sus!
Sper ca nu v-am plictisit prea tare.
FUNDA pentru cel mai bun răspuns!

Răspuns Câştigător
| Mihnea_Purdea_2000 a răspuns:

1) Da nu ai voie sa ti telefonul deschis la decolare si aterzizare.

2)Da, ti se infunda urechile dar poti auzi.

3)Atunci cand sunt turbulente vei simti ca si cum mergi cu vaporul (doar niste ridicari in sus si coborari ).

4) Poti dormis sau poti povesti cu cineva. Eu am citit dintr-o revista si nu m-am plictisit.

De unde zbori ca sa pot calcula timpul zborului?

Te rog, Funda.

1 răspuns:
| pufulescu a răspuns:

1. Da, nu este voie sa fie telefonul deschis fiindca semnalul telefonic interfereaza cu semnalele telemetrice ale avionului, acele unde emise de aparate care indica pilotilor la ce inaltime se afla si ce viteza au. Normal ar fi sa fie interzis complet telefonul in avion dar cand acesta e deja in aer pe culoar de zbor telemetria nu mai e asa importanta pentru siguranta. Probabil ai telefon performant, pune-l pe modul avion. In nici un caz nu conversa la decolare sau aterizare.
2. Ti se infunda de cateodata blestemi pe cel care te-a pus sa zbori cu avionul! Sa ai guma de mestecat la tine si sa mesteci in continuu, nu glumesc.
3. Turbulente sunt daca vremea este rea, pe vreme buna zborul cu avionul este mai calm decat mersul cu masina, singurele socuri care se simt sunt la decolare si aterizare. Nu ai de ce sa iti fie teama!
4. Vorbeste cu cei de langa tine. Daca sunt niste tampiti asculta muzica, film pe telefon, jocuri.
Pana la Genova din Romania? Habar n-am dar de obicei orarul de zbor e respectat, uita-te pe bilet ce scrie.