| Xlove64 a întrebat:

Heii
Imi puteti da exemple de animale si plante din padurea ecuatoriala?
Funda

Răspuns Câştigător
| SkytterS a răspuns:

Plante: Arbori (mahonul, acajuul, abanosul, palisandrul, arborele de cauciuc, palmierul de ulei, bananierul, arborele de cacao, arborele de chinina,molizii rosii sisitka, bananieri), trestie de zahar.Etc.
Animale: maimute (cimpanzeul, urangutanul, gorila, cercopitecul, pavianul), serpi de mari dimensiuni, soparle, pasari viu colorate (papagali multicolori, pasarea colibri, pasarea paradisului), furnici, tantari si paianjeni uriasi, jaguari, elefanti.Etc.

Sper ca te-am ajutat. Bafta!

1 răspuns:
| lapusea a răspuns:

Plante: bambus, ficusi, palmieri, arborele de cafea, bananier, arborele de paine.
Animale: gorile, leoparzi, rinoceri, serpi, antilope, papagali.