| anonim_4396 a întrebat:

Hey... acord fundita

a)De la cati ani poti avea motoreta/scuter, de la 14?
b)Ce acte iti trebuie pentru motoreta/scuter si unde se pot face?

Multumesc!

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru moped ca si pentru motocicleta de pana la 125 cmc trebuie sa ai varsta de 16 ani. Pentru moped nu iti trebuie permis, doar dovada ca ai urmat un curs de legislatie rutiera. Pentru motocicleta pana la 125 cmc iti trebuie permis de subcategoria A1. Conform OUG nr.195/2002 (Codul rutier) moped este autovehiculul cu 2, 3 sau patru roti, a carui viteza maxima prin constructie nu depaseste 45 km/h si care este echipat cu un motor cu ardere interna, cu aprindere prin scanteie, cu capacitatea cilindrica ce nu depaseste 50 cmc si puterea motorului de cel mult 4 kw(art.6, pct.21). Numai bine!

| blondu_9020 a răspuns:

La 16 ani iti poti lua atestat(B1) si poti conduce motoare de max 55cm,si din cate stiu pentru asa zisele minimobre, alea le poti conduce si cubuletinu, cred,

| LuisEdward a răspuns:

De la 16 ani. Iti trebuie carnet

| sebywarlord a răspuns:

De la 16 ani poti conduce un scuter cu motorul pana in 49 cmc, si ai nevoie de un curs de legislatie

| andreeutzaa a răspuns:

Da,poti sa ai un scuter de la 14 ani.Iti va trebui sa faci un permis dar asta depinde de capacitatea cilindrica. Daca are capacitate de sub 50 cm cubi nu ai nevoie de permis. Daca depaseste, atunci iti trebuie cat. A.

| Zeekee a răspuns:

Scuter sub 50 cmc il poti conduce de la 14 ani din cate imi aduc aminte, motocicleta de sub 50 cmc de la 16 si ca acte, trebuie doar sa il inregistrezi si cred ca poti sa il faci la orice oficiu de inregistrati auto-moto. Daca am fost de ajutor astept vot si funda big grin

| Avi_9959 a răspuns:

A)poti avea de cand doresti, daca tu vrei de la 14 e bine happy, b)doar atestat dar ala se da de la 16 ani si se fac la POLITIEin satul sau orasul taubig grin