| Brumilicious a întrebat:

Hey, dau fundita happy
Scuzatima ca cer asa ceva, ar fi vorba de tema la romana big grin
deci mi sa cere sa fac o compunere cu titlul:ce inseamna pentru mine cartea?
Nu prea stiu ce sa scriu... adica, ciudata intrebare thinking
ma puteti ajuta va rog? cel mai lung text ia fundita happy
mercii anticipat big grin

5 răspunsuri:
| DragonFLoW a răspuns:

Daca nu stii ce sa scrii, de ce iti place cartea, poti sati surprinzi profesorul scriind de ce nu-ti place, cat de neinsemnata, dar totusi folositoare uneori este cartea. Cat de enervanta e ca trebuie sa inveti de pe ea, cat de folositoare e cand trebuie sa-ti faci o tema pentru o nota, cat de distractiva e cand citesti un roman, sau cat de plictisitoare e atunci cand te gandesti "cate pagini mai am frate" incearca si u sa pui in balanta argumente pro si contra, nu trebuie sa respecti titlul in totalitate. Intai faci o introducere enumeri argumentele unu pro si unu contra, iar apoi inchei printr-o replica ceva ce sa uimeasca pe cel care-ti citeste compunerea/eseul.

| bianka93 a răspuns:

Pai cand citesti o karte intri intr-o lume a povestii... te simti acolo traind clipa.si te simti copil ca adevarat.iti retraiesti copilaria intr-o lume a povestii.happy

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Omule! nu are nici un mesaj ascuns. profa' voastra vrea sa vada daca dati doi bani pe o carte sa nu. pur si simplu faci o compunere in care spui ce inseamna cartea pentru tine. banuiesc ca e o chestie abstracta cu foi, de obicei departe de locul unde iti desfasori tu activitatiile interesante, daca nu toate activitatiile.

| LiaGore a răspuns:

O carte este o gradina, o livada, o magazie, o reuniune, un insotitor la drum, o multitudine de sfatuitori.
Cartea este singurul izvor care dintodeauna iti da informatia completa. Poti sa te intorci la ea ori de cate ori vrei.
Cartea este scrisa de oameni, numiti genii care ne fac foarte curiosi de minunatele lor povesti.
Cartea ne impartaseste despre multimile de informatii ale sale in poezi, povesti, romane si cultura generala.
Din cartile citite pana acum am invatat lucruri frumoase precum si bunele maniere, cum sa ocrotim mediul inconjurator si descoperim tainele scrierii si a matemaicii.
Intodeauna imi amintesc cu drag de nazbatile baiatului Nica din ''Amintiri din copilarie'' a lui Creanga.
Daca as scrie o carte as vrea sa descriu oamenilor frumusetile lumii, despre locuri nevazute de uni oameni dar cu o istorie de o valoare nemarginita.
Cartea este un prieten de nadejde deoarece nu ne lasa niciodata la greu. Din ele invatam multe lucruri care ne juta sa devenim oameni mari in viata.Citind iti imbogatesti sufletul si limbajul verbal.
Inspira-te din asta!

| GeorgyHyunAh15 a răspuns:

Pai spune tot ce crezi tu despre carte. ce inseamna ea pentru tine.Doar cu, cuvintele tale. ex:cartea pentru mine este un bun prieten, ea are multe ilustratii si imi atrage privirea...sau ce vrei tu sa scrii
sper ca te-am ajutat