| anonim_4396 a întrebat:

Hey TPU? cum pot argumanta ca poezia Amiaza de Dimitrie Anghel este o opera lirica cu concluzie, figuri de stil, elemente de versificatie etc... cel mai bun raspuns funda si rest voturibig grin

2 răspunsuri:
| shawol a răspuns:

Pai incepi cu definitia genului liric si spui ca poezia este o opera lirica intrucat are toate trasaturile acesteia.
si spui: - in primul rand, in poezia se remarca prezenta figurilor de stil precum(exemple de fiecare) prin care sunt evidentiate sentimente de...
-in al doilea rand, in poezie apar numeroase imagini artistice(exemple)prin care este descris un peisaj surprins in mjlocul zilei
-si nu in ultimul rand, in poezie apar elemente de versificatie precum...

concluzia>avand aceste trasaturi, poezia... de... este o opera lirica. funda?puppy dog eyes:*