| GEORGEL2012 a întrebat:

Ieri pe mama a curentat-o masina de spalat semi-automata, cand a apasat butonul de oprire sau cand a bagat mana in apa din masina, precizez ca masina era conectata la prelungitor normal cu 15 lei, intrebarea mea este, daca cumpar un prelungitor cu protectie se mai poate curenta?

Răspuns Câştigător
| ALGator a răspuns:

Trebuie in primul rand la priza sa ai impamintare (al treilea conductor) verificata. Dacă nu, nu te ajuta niciun prelungitor.
Adu un electrician sa traga o priza cu impamintare acolo unde folosesti masina.
Priza sa aiba si protectie diferntiala. Nu folosi prelungitor.
E pericol sigur de moarte. Pentru 15 lei...

2 răspunsuri:
| ombladon a răspuns:

Pune un disjunctor diferential de 30mA si gata...

suntserios
| suntserios a răspuns:

Masina de spalat se pune obligatoriu la prima cu impamantare