| C3R1 a întrebat:

am o intrebare.
Daca un amic a dat pentru permis de masina cu cutie automata, intrebarea mea este daca poate conduce si masini cu cutii semi-automate?

10 răspunsuri:
| romeo78 a răspuns:

Da, pentru că nu are pedală de ambreiaj. Mai greu, dacă trebuie să conducă o mașină cu cutie de viteze manuală.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru romeo78):

Nu are voie sa conducă mașina cu cutie de viteze manuală! Când iei permisul pe mașină automata este ilegal sa te urci la volanul unei mașini manuale! happy

| romeo78 a răspuns (pentru AndreeaDeea221998):

Nu e vorba de o ilegalitate, e vorba de faptul că este posibil să nu poată pleca de pe loc cu o mașină care are cutie de viteze manuală.
E imoral ce fac școlile de șoferi, dar perfect legal, de a învăța un cursant să conducă un vehicul, direct cu cutie de viteze automată.

| AndreeaDeea221998 a răspuns (pentru romeo78):

Repet : un posesor de permis ce a susținut examenul pe mașină ce are cutie de viteze automata din punct de vedere legal nu are voie sa conducă o mașină ce are cutia de viteze manuală decât dacă merge la școala de soferi și susține din nou examenul pe o mașină ce are cutie de viteze manuală! Noi alegem pe ce facem școala. Școala de soferi nu are absolut nici o vina, sunt persoane cu handicap ce nu pot conduce o mașină cu cutie de viteze manuală sau pur și simplu persoane ce nu se simt pregătite sa conducă o mașină manuală deoarece este mult mai dificil decât una automata. Posed permis de conducere și cunosc legislația tocmai de aceea spun ca este ILEGAL ca posesorul de permis pe mașină cu cutie automata sa se urce la volanul unei mașini cu cutie manuală. O zi frumoasa.

| goguPatent a răspuns (pentru romeo78):

Daca ai avea permis ai ști de restricția care se aplica pentru cei care dau examen pe cutie automata

| romeo78 a răspuns (pentru goguPatent):

Domnule fără nume, întrebarea pusă aici, nu preciza dacă este legal, ci a fost pusă ca o întrebare tehnică. Legal, putem căuta pe Google și afla.
Răspunsul meu a fost tehnic.
Referitor la legislație, e o vorbă românească: "hoțul neprins, e negustor cinstit". Nu prea am auzit de persoane care au primit amendă că conduc un vehicul cu cutie de viteze automată, în loc de manuală, cum a avut la examen.
Referitor la persoanele cu handicap, ca să obțină dreptul de a conduce un vehicul pe drumurile publice, va trebui să obțină o mie și una de documente, dar cel mai important este certificatul de handicap în care nu se menționează că are afecțiuni neuro-psihiatrice.
Iar, vehiculele pentru aceste persoane sunt făcute la comandă pentru clientul respectiv. Unele nu au doar cutie de viteze automată, dar și celelalte comenzi sunt automate.

| goguPatent a răspuns (pentru romeo78):

Ehh, mna, era clar ce a intrebat omul. Acum dai vina pe el?
Daca intelegeai ca e vorba DOAR de tehnicalitate nu ziceai "Nu e vorba de o ilegalitate"

| ruddy a răspuns:

Nu exista permise pentru x sau y, a dat pentru categoria B? atunci conduce ori ce tip de masina care se incatreaza in acesta categorie - manuala, automata - semi

| suntserios a răspuns (pentru ruddy):

Mai studiaza putin legislatia.
Examenul de conducere dat pe o masina cu cutie automata iti va aduce restrictii pe permis si nu vei putea conduce masini cu cutie manuala.

| C3R1 explică:

Tin sa mentioned ca pe viitor isi doreste o masina semi-automata cu padele