| alice16 a întrebat:

Im-i puteti spune ce limba se vorbeste in Tailanda?

Răspuns Câştigător
| mirelgmm a răspuns:

Limba thailandeză (ภาษาไทย, phasa thai, însemnând "limba thailandezilor"), este limba naţională şi oficială a Thailandei şi limba maternă a poporului thailandez, grupul etnic dominant din Thailanda. Limba thailandeză este membră a grupului de limbi thai din familia thai-kadai. Se presupune că familia de limbi thai-kadai îşi are originea în sudul Chinei, iar unii lingvişti au propus legături cu familiile de limbi australoasiatice, australonesiane sau sino-tibetane. Este o limbă tonală şi analitică. Combinaţia de tonuri, o ortografie complexă, semne relaţionale şi o fonologie distinctivă poate face dificilă învăţarea limbii thailandeze pentru vorbitorii de limbi complet diferite şi fără legătură cu thailandeza.

11 răspunsuri:
| cami_5314 a răspuns:

Ce limba preferi tu, insa limba oficiala este thailandeza.

| LittleandLiars a răspuns:

Tailandeza rolling on the floor)

Este de la sine rolling on the floor

| johnny_1840 a răspuns:

Tailandeza daaaaaaaaaaaa happy jajajajajjaajajaj da poti sa vorbesti si engleza ca toti o stiu!

| Giuly_3112 a răspuns:

Thailandezalaughing

| roxyrocks a răspuns:

Limba thailandeză:X:X:X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Limba vorbita este phasa thai, însemnând "limba thailandezilor".

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Je

| cevabun.ro a răspuns:

Limba thailandeza (este asemanatoare cu chineza).

| eko a răspuns:

In Tailanda se vorbeste limba tailandeza uite http://ro.wikipedia.org/wiki/Limba_oficială