| anonim_4396 a întrebat:

In regulamentul concursului de la Avon caruia ii este facta publicitate pe site, spune ca "Productiile trebuie sa fie scurtmetraje originale, pe suport video" si "Realizatorii trebuie sa detina drepturile de autor asupra filmelor pe care le inscriu" http://creator.iqads.ro/avon/regulament
Nu prea inteleg la ce se refera. Ma rog. Va intreb. Pot face scurt metrajul cu secvente din mai multe filme? E vr-o problema cu asta?

1 răspuns:
| RUMBURAK a răspuns:

Deci daca secventele sunt din filme facute de tine da, poti sa le folosesti. daca sunt din filme pentru care altcineva are drepturi de autor nu poti.chiar daca sunt filme vechi, noi, de pe net, de oriunde ar fi nu ai voie atata timp cat nu ai acordul persoanei care le-a produs.