| NameoftheCentury a întrebat:

Izoleucina se gaseste in proteine? La ce e buna?

Răspuns Câştigător
| PerfectLife a răspuns:

Izoleucina este de fapt un izomer al leucinei. Este un aminoacid neesenţial ce intră în structura proteinelor în cantităţi mult mai mici decât leucina. In cantităţi ceva mai crescute, izoleucina se întâlneşte în ovalbumină şi în proteinele din ţesutul muscular. Lipsa izoleucinei în ratia alimentara provoaca echilibru azotat negativ.

1 răspuns:
| Marina_4745 a răspuns:

Izoleucina este un aminoacid ESENTIAL.Ea nu poate fi sintetizata de organism, deci poate fi suplimentata prin aport alimentar corespunzator.