| CrIsTiNeL_8057 a întrebat:

La marina iti trebuie fizica si matematica? pentru ca eu nu ma pricep prea bine la astea.happy

Răspuns Câştigător
| bbr91 a răspuns:

UMC si Academia Navala pregatesc ingineri navali si ofiteri de marina in acelasi timp, motiv pentru care vei face materiile specifice profilului ingineresc, respectiv analiza matematica, algebra liniara, vectoriala, trigonometrie sferica si diferentiala, analiza numerica, matematici speciale, fizica, mecanica teoretica si mecanica fluidelor, studiul si tehnologia materialelor, masurari si traductoare electrice, electrotehnica si masini electrice, tehnici si limbaje de programare... si altele happy Si desigur si materiile necesare ofiterului maritim.

Totusi la Bucuresti exista un colegiu la care platesti 6000 euro, faci 18 luni de scoala si iesi doar ofiter maritim, fara sa faci materii tehnice.

2 răspunsuri:
| Lisadream a răspuns:

La zi pretentiile sunt mai mari dar oricum daca vrei sa faci marina nu lasa matematica si fizica sa te impiedice. Faci primii 2 ani analiza matematica si mai sunt inca 2 materii de matematici speciale. Daca vrei sa intri la fara taxa cred ca se da un test la matematica. Matematica de facultate este f. grea dar vei reusi sa iei examenele (daca nu din prima, din a doua- in restante).

| CrIsTiNeL_8057 explică:

Lisadream taci dracu din gura.eu doar am zis...la ce ma descurc si la ce nuhstraight face