| bodoboddy78 a întrebat:

Noroc! Am o pereche de porumbei standard, care de vreo saptamana mi-au făcut 2 ouă,pe care le clocește cand masculul cand femela. Cam în cat timp iese puiul? aaa...și am,, zgaltait,, putin oul la ureche și nu se aude nimic la amandoua. Mi-a spus cineva că dacă se aude să le arunc că nu sunt bune. Dau fundiță!

Răspuns Câştigător
| filipcrobert a răspuns:

Primul ou crapă de obicei, după 17 zile.
Cât despre bătutul la ureche, eu știam contrariul, de la ouăle de bucătărie. Deoarece există un spațiu gol, aerisit, ceea ce înseamnă că s-a învechit coaja, și a reușit să pătrundă.

Răspuns Apreciat de Editori
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Nu mai zgâlțâi ouăle, nu le mai atinge. Îi poți ucide chiar tu, înainte ca puișorii să vadă lumina zilei. Lasă viața să își urmeze cursul firesc. Ei știu mai bine ce au de făcut, lasă curiozitatea și nu grăbi situația.
Cu puțin noroc, pot ieși doi puișori. Mulți porumbei, la prima clocire, își fisurează/sparg singuri ouăle. Alții, vezi că stau pe ouă zile în șir, depășesc termenul, iar puii nu se (mai) ivesc. Nu întotdeauna din ouă, ies pui.
Ar fi frumos să apară doi puișori, să-i vezi cum cresc sub privirile tale. Ar fi atât de emoționant... happy

3 răspunsuri:
| Lalapisicutzalbe a răspuns:

Stai calm ca ouale sunt bine.Tot ce trebuie sa faci e sa astepti 1/2 saptamani si o sa ai 2 pui adorabili!

| Vasianasian a răspuns:

Nu mai umbla la oua, niciodata