| dianainsta01 a întrebat:

Nu stiu ce sa fac...Am de invatat pentru maine o lectie la istorie de 7 pagini si nu stiu daca sa o invat cuvant cu cuvant din caiet sau sa fac o schema pe o foaie? Daca aveti si alte idei la astept. Merci mult! happyhappy

2 răspunsuri:
| Afdsa a răspuns:

Păi încearcă să faci o schemă a acelei lecţii pe o foaie şi învaţă din ea că e mult mai uşor decât să înveţi fiecare cuvânt din lecţie. Ia ideile principale, ce ţi se pare ţie că e mai important şi învaţăle şi sigur vei lua notă mai mare decât dacă înveţi fiecare cuvânt.
Have fun!

| Brainstorming a răspuns:

Stiu cat de greu mi-a fost mie sa invat la istorie in special anii... groaznic. Daca ai o memorie vizuala buna profita de ea. Fa un rezumat al lectiei folosindu-te de culori. Exemplu: titlurile le scrii cu litere de tipar si cu o anumita culoare (ex verde), anii importanti cu rosu, cei mai putin importanti cu galben, etc... Este importanta si asezarea in pagina: fa cat mai vizibila informatia care ti se pare mai importanta si trebuie neaparat retinuta. Incearca sa menti aceeasi culoare pentru acelasi tip de informatie. Succes!