| superpissy40 a întrebat:

O fosta colega D din clasele V-VIII nu mai vorbeste cu mine pe facebook de cateva zile.Amandoua am intrat la liceu anul acesta si de atunci parca s-a schimbat de cum o stiam.O alta fosta colega A din clasele V-VIII crede acelasi lucru(cu ea sunt foarte buna prietena). Aceasta fata D vorbeste mereu ba pe facebook, ba la telefon sau iese afara cu o fata cu 3 ani mai mica decat ea care trece acum a 6-a, iar D este tipul fetei care este mai mult dupa interes.De noi doua adica eu si A nu prea ii pasa.Eu si cu D m-am intalnit intamplator pe strada acum cateva zile si am vorbit in jur de 5 minute, dar s-a comportat normal.De multe ori este pe facebook ba pe mobil ba pe web si nu ma baga in seama, iar daca o bag eu ori imi raspunde dupa 4-5 ore ori zice ca pleaca afara cu nu stiu cine ori ca are treaba sau imi vede mesajul si nu imi raspunde.In clasele V-VIII statea mai mult cu celelalte fete si cu mine nu prea statea decat rareori si facea glume si cu mine si cu A.Cred ca mai multa profita de mine.Am invitat-o la ziua mea si nu a vrut sa vina,desi mama ei o lasase,iar peste cateva saptamani a fost ziua ei si nu m-am dus, pentru ca nu a invitat pe nimeni.Cu ea am avut mai demult un conflict si nu a vorbit cu mine aproape 2 saptamani si mai are momente cand e o prietena buna sau ne certam si apoi ne impacam.Mai sunt multe chestii, dar nu stau sa le enumar.Ce credeti ca ar trebui sa fac in situatia aceasta? Funda happy
Multumesc mult pentru cei care au citit tot! :*

Răspuns Câştigător
| elyfel a răspuns:

Daca nu mai vorbeste cu tine pe facebook de cateva zile nu vad nicio problema.Se zice ca facebook-ul e o retea de socializare desi nu mi se prea pre.Eu nu vorbesc pe facebook si in general intra ca sa dea like, sa puna poze, comentarii.In general fostii colegi nu prea mai discuta decat foarte rar numai daca sunt foarte buni prieteni.Si eu am fosti colegi dar nu mai vorbesc cu nimeni.In viata intalnesti mereu, oameni noi si nu o sa vorbesti mereu cu aceiasi.
Revenind la problema ta:pot sa inteleg 2 lucruri : ori ca esti agasanta cu ea(iesitul pe afara e o scuza ca sa-ti zica mai frumos ca nu vrea sa fie deranjata) fie nu vrea sa mai aiba legatura cu tine, asta este.Ati crescut are alte gusturi in asi alege prietenele.In timp ai sa-ti schimbi parerile despre prietenie si o sa vezi ca bff nu prea exista big grin. Daca consideri ca profita evit-o si gaseste-ti o alta prietena, nu are rost sa cersesti prietenia cuiva ca sa-i dai satisfactie celuilat ca e cineva important. Daca ati avut un conflict stii cum se zice nodul prietenie rupt a doua oara nu va fi la fel happy. Daca te evita virtual nu e asa o problema daca e real e mai grav.In locul tau nu as mai fi prietena cu ea, nu se merita, nu asta se cheama prietenie happy Bafta

1 răspuns:
| JessJessie a răspuns:

Lasa-te de prieteni de genu'! laughing))