| oranya a întrebat:

Poti face scoala de soferi ca sa-ti iei permisul de conducere si in alta tara din UE, decat Romania? Sau trebuie neaparat sa ai cetatenie?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da poti, cunosc mai multe persoane care si-au luat permisul in Anglia, Franta si Italia, fiind cetateni romani. Numai bine!

| frvtel a răspuns:

Sigurat ca poti, numai ca te va costa cam de 10 ori ca aici plus trebuie sa si stii limba din respectiva tara unde vrei sa faci scoala.

| vigome a răspuns:

Sigur, platind foarte mult. In Spania de exemplu costa cca, 2000€, sau mai bine, o scoala de soferi, plus ca trebuie sa stapinesti cit de cit limba. In esenta poti face scoala de soferi in alta tara UE si bineinteles ca obtii permis, daca treci examenele, e clar, de la tara respectiva.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Ai nevoie de rezidenta din tara respectiva

| x_8127 a răspuns:

Poti face scoala si obtine un permis valabil in orce tara membra UE.

| Deniz a răspuns:

Iti trebuie cetatenie, neaparat!