| Olinic_Mara_1998 a întrebat:

Puteti va rog sa ma ajutati cu aceasta ecuatie?:

(x-3)(x2+3x+9)

x2 fiind x la puterea a doua.

Va multumesc si dau funda.

2 răspunsuri:
| aladinbeci a răspuns:

Mara, ca sa-ti dau un raspuns ajutator, foloseste faptul ca un produs de doi factori este nul atunci cand cel putin unul din factori este nul.

Cred ca membrul drept este = 0, nu? Ca n-ai precizat. Asta ca sa poti aplica ceea ce ti-am spus mai sus.
Si apoi n-ai precizat in ce multime trebuie rezolvata ecuatia. In R? In C? In functie de asta gasesti solutia sau solutiile ecuatiei.

Bafta!

| strawbbery98 a răspuns:

X 3-3xla 2+3 x la 2-9x+9x-27=
x la 3 - 27. sper ca te-am ajutat si ca nu am gresit din neatentie.