| Cosmin125100 a întrebat:

am o problema care nu ii dau de cap poate ma putetti ajuta...
Deci, intr-un cuptor de var se introduce carbonat de calciu pentru a obtine oxid de calciu. Ce cantitate de piatra de var este necesara pentru a obtine 336kg var nestins?
Ce cantitate de dioxid de carbon se obtine?
Va rog foarte mult am nevoie mare.

1 răspuns:
| aladinbeci a răspuns:

Cosmin, in cele ce urmeaza va trebui sa incepi prin a scrie ecuatia reactiei de descompunere termica a CaCO3. Apoi, cunoscand masa de var nestins ce rezulta, poti gasi usor cantitatile care ti se cer.
Sper ca te-am putut ajuta cu ceva. Bafta!