| Anonymus3000 a întrebat:

Daca eu vreau sa dau la un liceu cu biling engleza si am medie de intrare conteaza si nota din bilingv? Adica am luat peste 6 la bilingv si imi scria admis.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nota de la bilingv poate conta doar pentru departajarea celor cu medii de admitere egale.

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU contează nota de la bilingv ( doar să fie minim 6, deci, să fi admis )!

"Art. 11. (1) Pentru liceele care organizeaza clase cu predare în regim bilingv a unei
limbi moderne, comisia de admitere judeeana/a municipiului Bucuresti va organiza o proba de
verificare a cunostinelor la limba moderna respectiva. Proba se va organiza în perioada
menionata în calendarul admiterii, conform metodologiei aflate în Anexa IV a prezentului ordin.
(2) Evaluarea rezultatelor elevilor la proba menionata la alin. (1) se face cu note. În situaia în
care candidatul a obinut la proba cel puin nota 6, secretariatul scolii la care a fost susinuta
proba de verificare a cunostinelor de limba moderna va trece nota obinuta de candidat în anexa
fisei de înscriere a acestuia, la rubrica „nota obinuta la proba de limba moderna …". Se va
indica si limba moderna la care s-a susinut proba. Directorul unitaii de învaamânt la care a fost
susinuta proba va confirma, prin semnatura si stampila, corectitudinea notei. Nu se vor face alte
modificari ale anexei fisei de înscriere.
(3) În situaia în care candidatul a obinut la proba de verificare a cunostinelor de limba moderna
o nota mai mica decât 6, se considera ca el nu a promovat proba respectiva, iar secretariatul
unitaii de învaamânt la care s-a desfasurat proba va elibera anexa fisei de înscriere fara a
completa rubrica „nota obinuta la proba de limba moderna" si fara a modifica în alt mod
fisa. În acest caz, candidatul nu va putea fi înscris la clase cu predare în regim bilingv a
limbii moderne respective.
(4) Candidaii care au participat la proba de verificare a cunostinelor de limba moderna,
indiferent daca au promovat sau nu aceasta proba, îsi vor completa fisa de opiuni la scolile
generale de proveniena, în perioada prevazuta de calendarul admiterii.
(5) Nu vor putea fi înscrisi la clase cu predare a unei limbi moderne în regim bilingv decât acei
candidai care au susinut si promovat proba de verificare a cunostinelor de limba moderna
menionata anterior. Pentru candidaii care nu îndeplinesc condiia de mai sus, nu se iau în
considerare opiunile pentru clase cu predare a unei limbi moderne în regim bilingv, înscrise în
fisa.
(6) Nota obinuta la proba de verificare a cunostinelor de limba moderna nu va fi inclusa
în calculul mediei de admitere." - SURSA = metodologia de la linkul :
http://admitere.edu.ro/......i_2011.pdf

Toate cele bune.