| linuts a întrebat:

))
am nevoie urgent de descrierea manastirii hincu
cina imi da un raspuns frumos si urgent primeste funda
multumesc

1 răspuns:
| MrAngelus a răspuns:

Manastirea Hancu este o manastire de calugarite din raionul Nisporeni, Republica Moldova. In anul 1678 a luat fiinta un nou locas sfant, purtand numele ocrotitoarei Moldovei – Sfanta Cuvioasa Parascheva. Initiatorul si fondatorul este considerat cu adevarat, boierul moldovean, marele stolnic Mihalcea Hancu.

Mănăstirea este situată pe râul Cogâlnic, la 70 km de capitala republicii, într-o vale frumoasă înconjurată din toate părţile de păduri seculare. Legenda mănăstirii Hâncu ne zice, precum că unul din importanţii slujitori ai curţii din sec. XVII Mihalcea Hâncu, fugind de tătari cu fiica sa Paraschiva, a ajuns într-o poiană din Codri. Salvându-se a promis ca va construi în acest loc o mănăstire. Mihalcea Hâncu şi-a ţinut promisiunea. În sec. XVII biserica din lemn şi cheliile călugăriţelor erau adeseori devastate de năvălirea tătarilor, iată de ce în timpurile grele mănăstirea "Sf. Paraschiva" nu era populată. În anul 1835 a fost construită biserica de vară din piatră într-un stil vizantin rusesc, ceva mai târziu, în 1841, a fost înălţată şi biserica de iarnă. Biserica de vara este situata la 15 metri departare de cea de iarna. Aceasta din urma, impreuna cu staretia, reprezinta monumente de mare valoare arhitecturala. În perioada anilor 1956 - 1990 mănăstirea a fost închisă de către puterea sovietică, aici activând un sanatoriu al Ministerului Sănătăţii.

In realizarea planimetriei complexului monahal al Manastirii Hincu, arhitectii si constructorii au operat cu forme voluminoase care, odata cu desfasurarea vizuala treptata a ansamblului se imbina intr-un contrast al naturii, invaluind manastirea intr-un aer pitoresc.

Surse: http://www.crestinortodox.ro/biserici-manastiri/manastirea-hancu-67839.html
http://ro.wikipedia.org/wiki/M%C4%83n%C4%83stirea_H%C3%A2ncu
http://www.literaturasiarta.md/patrimonyview.php?l=ro&idc=7&idc1=12&id=54
http://logos.md/harta/hincu.html