| kayron99 a întrebat:

am o problema calculatorul meu are CD-URI dar nu mi-le citeste. Va rog ma puteti ajuta. FUNDITA!

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Este posibil ca unitatea să aibă o problemă.
Una din cauze poate fi lipsa unui driver.

Cercetaţi discul
Cercetaţi discul pentru a găsi deformări vizibile sau zgârieturi mari. Dacă discul este deteriorat, consultaţi secţiunea „Obţinerea unui disc de înlocuire" de mai jos.

Dacă aveţi probleme cu un disc DVD, asiguraţi-vă că este introdus într-o unitate DVD, nu într-o unitate CD-ROM.

Dacă problema continuă să apară, treceţi la următoarea metodă.

Curăţaţi discul
Curăţaţi CD-ul sau DVD-ul. Pentru aceasta, utilizaţi un set de curăţare a discurilor sau ştergeţi uşor partea argintie a discului cu o cârpă moale de bumbac, fără scame. Nu utilizaţi şerveţele de hârtie, care pot zgâria plasticul şi pot lăsa urme. Când curăţaţi discul, ştergeţi de la centrul discului spre margine. Nu efectuaţi mişcări circulare.

Dacă problema continuă să apară, curăţaţi discul cu o cârpă umedă sau cu o soluţie comercială pentru curăţarea CD-urilor sau DVD-urilor. Uscaţi bine discul înainte să îl introduceţi în unitate. Dacă problema continuă să apară, treceţi la următoarea metodă.

Testaţi discul într-o altă unitate
Încercaţi să utilizaţi CD-ul sau DVD-ul într-o altă unitate. Pentru DVD-uri, asiguraţi-vă că unitatea are o siglă DVD pe partea din faţă. Dacă discul funcţionează în acest test, atunci problema poate fi legată de unitatea originală care nu citeşte corespunzător discul. Căutaţi ajutor din partea producătorului computerului sau unităţii de disc. În cazul în care computerul deţine mai multe unităţi CD-ROM, CD-R, CD/RW sau DVD, testaţi discul în cealaltă unitate.

Dacă, după curăţare, discul nu funcţionează pe un alt computer, atunci este posibil să fie defect şi să necesite înlocuire. Consultaţi secţiunea „Obţinerea unui disc de înlocuire" de mai jos. Dacă observaţi la discul de înlocuire aceleaşi probleme ca la discul iniţial, treceţi la următoarea metodă.

Dacă problema continuă să apară, treceţi la următoarea metodă.

Curăţarea unităţii
Dacă problema nu se rezolvă prin curăţarea CD-ului sau DVD-ului, curăţaţi unitatea de disc utilizând un disc de curăţare a unităţilor CD sau DVD, dacă aveţi unul. Dacă nu aveţi unul, obţineţi unul după ce aţi constatat că nici unul din paşii expuşi în acest articol nu a rezolvat problema. Discurile de curăţare a unităţilor sunt disponibile în majoritatea magazinelor de computere şi electrocasnice.

Dacă problema continuă să apară, treceţi la următoarea metodă.

Asiguraţi-vă că utilizaţi drivere de mod protejat
Dacă deţineţi Windows 95 sau Windows 98, asiguraţi-vă că utilizaţi drivere de mod protejat (pe 32 de biţi) pentru unitatea CD-ROM sau DVD. Pentru aceasta, urmaţi paşii de mai jos:
Faceţi clic pe Start, indicaţi spre Settings, apoi faceţi clic pe Control Panel.
Faceţi dublu clic pe System.
În fila Performance, confirmaţi că intrarea File System este 32 de biţi. Dacă intrarea File System este Some drives are using MS-DOS compatibility, atunci utilizaţi drivere de disc MS-DOS (mod real sau drivere pe 16 de biţi). În acest caz, este posibil ca anumite fişiere de pe CD-ROM să nu se poată citi, deoarece anumite programe funcţionează corect doar cu drivere în mod protejat. Pentru a obţine drivere în mod protejat pentru unităţile CD sau DVD, consultaţi următorul articol în Baza de cunoştinţe Microsoft:
151634 Suportul pentru unităţi CD-ROM în mod protejat în Windows (articolul poate să fie în limba engleză)
Faceţi clic pe OK, apoi închideţi Control Panel.
Dacă problema continuă să apară, treceţi la următoarea metodă.

Detalii pe: http://support.microsoft.com/kb/218617/ro

3 răspunsuri:
| hatze a răspuns:

Desfa pcul si uitate daca is conectate bine mufele! sau daca nu desfa dvd/cd driverul si curatal! cam atat sper sat fie de folos! 1

| xt9000 a răspuns:

Nu cumva e un dvd rom si citeste numa dvd

| dragosh01 a răspuns:

Ai grija ca poate ai dvd-uri.si tu ai doar cd-rom la calc.deci nu iti citeste dvd! pentru probleme mai gasesti informatii pe http://probleme-calculator.blogspot.com