| Cosmiiin29 a întrebat:

Sunt in clasa a 11-a si caut o culegere la limba romana. Vreau sa zic ca am nevoie strict de comentarii literare la operele de bac pentru subiectul 3. Nu am nevoie pentru subiectul 2 pentru ca am deja. Imi poate recomanda cineva o culegere buna?

Răspuns Câştigător
| anamariarot a răspuns:

"Eseul" e cea mai cunoscuta culegere pentru subiectul al treilea. Din punctul meu de vedere, te ajuta, poti face un eseu de peste 25 de puncte cu ajutorul ei, dar nu de 30. Trebuie sa respecti structura eseului, nu sa scrii informatiile ca in ordinea data in carte si in anumite parti sa vii cu informatii in plus. La fiecare eseu sa integrezi cel putin o parere a unui critic literar. Nu e neaparat sa stii citatul, dar poti parafraza. De asemenea, e nevoie si de o opinie personala, pe care cartea nu ti-o poate furniza. Eventual au aceeasi parere "personala" jumatate dintre elevi laughing. Sa stii ca si internetul e o sursa buna, numai sa stii sa triezi informatiile, un eseu bun de unul mediocru sau prost.