| AndreeaCdr a întrebat:

Vreau si eu sa-mi dati o caracterizare a lui Ishmael, din Moby Dick. Eu am inteles toata cartea, si am citit si cele 2 romane, dar nu am inteles mai nimic despre Ishmael. Imi trebuie urgent pana cand incepe scoala! Vreau de macar 5 randuri, dar nu mai putin. Mult mai mult. Multumesc! Fundita, cel care imi da caracterizarea asa cum zice mai sushappy

Răspuns Câştigător
| adutzadragutza a răspuns:

Http://en.wikipedia.org/wiki/Ishmael_%28Moby-Dick%29 cam asta e dar daiii la pagina traducerec ca e in romana...(fundita plz :D)

3 răspunsuri:
| stefaniacristina77 a răspuns:

Ismael se prezintă în prima teză a romanului cu linia bine-cunoscut "Sună-mă Ismael." Numele Ismael este de origine biblică: în Geneza, Ismael a fost fiul lui Avraam de către funcţionarul Agar, care a fost aruncat în afara după naşterea lui Isaac, care moşteneşte legământului Domnului în locul său mai mare jumătate frate. În tradiţia islamică, cu care Melville a fost cu siguranţă mult mai puţin familiare, Ismael este un moştenitor al lui Avraam. În Moby-Dick Ismael nu comentariu cu privire la semnificaţia nume propriu, dar el se referă la el însuşi cu acest nume de mai multe ori în carte. De fapt, în a spune "Sună-mă Ismael", Ismael dă motive să creadă că numele său este un alias.

Ismael oferă puţine lucruri despre trecutul lui personale înainte de decizia sa de la începutul romanului de a călătoriei la Nantucket, Massachusetts să se înroleze ca un marinar pe o balenieră. Există dovezi în text care să sugereze că el a fost anterior o şcoală-profesor care au plecat că viaţa de teorie a urmări viaţă mai practice la mare. La începutul romanului, el este un marinar experimentat, care nu a mai servit pe o balenieră, dar în serviciul Marinei Comerciale (o experienta care este ridiculizat de către proprietarii de Pequod atunci când se apropie-le să semneze pe). El începe romanul în primul capitol rătăcind prin Manhattan în dreariness din noiembrie cu gândurile întunecate sugerează tendinţe de aproape de sinucidere: pauză înainte de case sicriu şi înmormântări în urma. Său principal motiv pentru a merge la mare, sugerează el, este acela de a ieşi din acest ciclu depresive şi obsesie cu moartea. Ismael tinde să puiet şi cred că drumul lui prin lucruri, merge atât de departe încât să se descrie ca un filozof în Mast-Head. Ismael, în timp ce respingând aparent arte, nu mărturiseşte că el este - sau cel puţin a fost la un moment dat - un poet. Sper sa te ajute.:*

| AndreeaCdr explică:

Multumesc, pentruraspunsurile pe care mi le-ati dat. Dar din pacate, fundita se duce la primul raspuns, adica la adutzadragutzahappy