| eusefu a întrebat:

Sall, voi ce ati alege intre un subwoofer cu compresie si unul cu bass reflex?
eu am unul cu compresie si se aude mai puternic bassu.

2 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Avantajul la cele cu compresie e faptul că au nevoie de dimensiuni mai mici pentru incinta acustică. Cele bass reflex au nevoie de incintă mai mare calculată după diametrul membranei difuzorului şi de deschiderea caracteristică. Randamentul este mai mare la cele bass reflex şi sunetul mai natural dar spaţiul ocupat de boxă este mare. Pentru o cameră mare aş prefera cele bass reflex.

| DAS a răspuns:

Unul cu compresiewinking