| AlexMaftei2001 a întrebat:

Salut!
Am card la Banca Transilvania cu cont în lei și în euro.
Am doar un singur card pentru ambele valute.
Trebuie sa fie 2 carduri sau doar unul?

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Contul in lei si cel in valuta sunt doua subconturi diferite.
Mergi la banca si intreaba-le, daca card-ul tau este utilizabil direct atat pentru lei, cat si pentru valuta.
La unele banci poti plati si din (sub) contul de lei, dar schimbul valutar il face banca, care are curs de schimb dezavantajos.

| SuNaM a răspuns:

Probabil cardul tău e de lei. Dar asta nu te împiedică sa plătești cu el în afara. Se va face schimbul valutar automat. Dar vei plăti doar cu contul de lei. Dacă vrei cu cel euro, îți trebuie card special de euro( valuta)