| dhgrufgyrjk a întrebat:

Am nevoie de informatii despre reactii termonucleare. Va rog, ajutati-ma!

2 răspunsuri:
| rutanklan a răspuns:

Bum!

| Hermes a răspuns:

Numele de termonuclear este atribuit in general reactiilor nucleare de fuziune. datorita degajarilor mari de energie sub forma de caldura. Reactia de fuziune inseamna unirea a doi atomi usori intr-un singur atom mai greu. Acest tip de reactie este sursa de energie a soarelui nostru. Reactiile de fuziune din soare constau in unirea atomilor de hidrogen. Cand doi atomi de hidrogen se unesc formeaza un element mai greu-Heliu