| andrei1121 a întrebat:

Cum se aprind carbunii pe gratar? Ca pe ambalaj scrie sa nu folosim spirt, benzina, motorina sau alte produse petroliere.

10 răspunsuri:
| valentingb a răspuns:

Cu jar

suntserios
| suntserios a răspuns:

Faci un foc cu niste lemne si cand se face jar pui carbunii peste si acestia se aprind. Nu trebuie sa dai foc la carbuni.

Răspuns utilizator avertizat
| Tzuna a răspuns:

Prima data faci foc cu lemne normale si cand vezi ca se aprinde calumea atunci poti pune carbunii peste si se face jaru calumea. Daca nu ai lemne si vrei sa aprinzi din strat cu carbuni, atunci ia o galeata, 2-3 pumni de carbuni inauntru, ii maruntesti cu ceva, si pui 100-200 ml de motorina peste si amesteci, sa faci ca un fel de noroi. Pe gratar pui cativa carbuni dupa care aplici stratu de carbuni amestecati cu motorina si mai pui peste ceva carbuni normal si dai foc, pentru ca motorina nu ii explozibila ca benzina si ca spirtu, se aprinde usor si frumoshappy

Bafta!

| enola11pink a răspuns:

Păi de cîte ori merg la picnic cu familia, mai întîi aprinzi la grătar niște bețișoare uscate(lemne subțiri și uscate)după ce iau foc, pui cărbunii, simplu! fundița?winkinghappy

| AlexDaniel7293 a răspuns:

Pui putina benzina sau gaz si aprinzi daca ar fi sa ne luam dupa ambalaje si dupa tv...

| tunary a răspuns:

Fa niste aschite, le aprinzi si pui carbunii acolo happy.O sa se aprinda ei imediat, te sfatuiesc sa si le faci putin vant sa se aprinda mai repede. POFTA MARE!

| Alesia87 a răspuns:

Inainte trebuie sa arinzi gratarul cu lemnisoare (coceni), dupa ce ard lemnele si se face jar, pui carbunii. Asa se aprind happy

| FreeZer69 a răspuns:

In primul rand trebuia sa pui niste lemne in forma de piramida iar sub ele o bucata de hartie(sau ceva care sa se aprinda bine).Dai foc la ele si dupa ce ard pui carbunii si acestia se incing.Pui grataru` si cu o bucat de Slanina(ceva gras)dai pe gratar.Dar inainte de asta trebuie sa dai pe el cu o perie de sarma.Lasi un pic(vreo 5 min)grataru` pe foc si apoi pui Carnea.De aici te descurci. POFTA BUNA!

| Cucura_Ovidiuc_1993 a răspuns:

Pai nu le aprizi