| Nistor_Iulian_1988 a întrebat:

Am si eu o problema urgenta si sunt foarte disperat nu stiu unde sa mai apelez! Pe data de 31 (marti) am bilet spre roamania, si am pierdut buletinul! Si in orasul in care ma aflu nu am consulat romanesc, stiti pot trece vama de la nadlac fara buletin? p.s : am o urgenta in tara si nu pot ramane nici macar 24 de ore.

Răspuns Câştigător
| cristimihailov a răspuns:

Ai pasaport?
Poate cineva sa vina la vama si sa iti aduca pasaportul?

A doua optiune ar fi sa te intelegi cu vamesul desi nu e recomandat deloc.

3 răspunsuri:
| Nede a răspuns:

Fara buletin cu siguranta nu vei intra in tara. Asa ca incearca sa iei legatura cu ambasada sau consulatul Romaniei din tara in care te afli si ei iti vor spune ce trebuie sa faci pentru a te putea intoarce aici. O zi buna sa ai!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU poţi trece nici o graniţă fără un act de identitate!

Dacă nu ai C.I. şi nici Paşaport ( valabile ), atunci ai NEVOIE de un Titlu de Călătorie eliberat de o Reprezentanţă Diplomatică a României ( Ambasadă sau Consulat ) în ţara în care te afli!

Vezi detalii la linkul :
http://www.mae.ro/node/1426

Toate cele bune.

| doctorandus a răspuns:

Cum sa-ti spun: in Romania nu-ti poate fi interzisa intrarea, din moment ce esti cetatean roman, chit ca te amendeaza sau te retine acolo. Dar nu cred ca ungurii te vor lasa sa iesi din Ungaria fara acte si banuiesc ca vei fi arestat in Ungaria si pe urma deportat in Romania, plus ca vei primi interdictie pe Ungaria.