| nanosecunda a întrebat:

Am o problema urgentă. In 29 trebuie să plec din țară într-o excursie dar azi cand trebuia sa imi fac împuternicirea am observat că mi-am pierdut buletinul. Locuiesc in Cluj-Napoca, încerc sa fac alt buletin (caz în care ce acte am nevoie) sau exista o alternativa?

Răspuns Câştigător
| Violleta2022 a răspuns:

Certificat de nastere in original si copie.
Declaratie completata la ghiseu
Taxa achitata la Fisc pentru noul buletin
Un parinte, care vine cu buletinul si cu contractul casei, ca sa depuna declaratie ca te ia in spatiu, in locuinta lui. Trebuie sa fie proietarul locuintei.
Atentie, buletinele se depun in anumite zile si ore, pentru asta trebuie sa te interesezi personal, la Evidenta Populatiei din orasul tau. In principiu, un nou buletin este eliberat in termen de 7-8 zile de la depunerea actelor.
Pentru cazuri de urgenta, trebuie sunat acel birou, sau mers personal acolo si vorbit daca este posibil sa urgentezi eliberarea actului de identitate.

2 răspunsuri:
| petitconseil a răspuns:

Cum sa-ti pierzi buletinul? Macar incearca sa-ti amintesti unde l-ai folosit ultima data si cu ce ocazie? Pana in 29 ai timp sa ti-l gasesti.Si altadata ai grija de acte, ca-s cele mai importante de pastrat si de avut grija lor.Suces!

| nanosecunda explică:

Până la urmă am reușit sa il găsesc într-o carte de matematică pe care o răsfoisem de 3 ori. Probabil a căzut din carnet cand am avut nevoie de buletin la școală. Mulțumesc pentru ajutor oricum.