| VirusMan a întrebat:

Care dintre voi poate să-mi spună de ce "clipesc" becurile localităților noaptea (privite din exteriorul lor - adică privite din afara localității, de la depărtare ex.: 10 km)?

Răspuns Câştigător
| Radu284 a răspuns:

Becurile nu clipesc, e doar aerul care 'clipeste'. Adica, se schimba temperatura aerului si devine ca o lentila foarte slaba, care distorsionaza lumina.

| yellowalien a răspuns (pentru Radu284):

Bravoooooo! Am explicat și eu asta cuiva, dar nu m-a crezut frustrated. Știam eu că am dreptate. Mulțumesc mult!

| Radu284 a răspuns (pentru yellowalien):

Pai s epoate convinge foarte simplu, cu un binoclu si/sau telescop, de preferinta intr-o zi calduroasa de vara. Daca te uiti in departare, vezi ca multe obiecte sunt distorsionate. La fel si daca faci o poza la obiectele foarte indepartate cu un obiectiv tele puternic, sau printr-un telescop.

Asta este si motivul pentru care telescoapele mari sunt puse pe munti inalti, sa fie cat mai putin atmosfera intre el si spatiul cosmic.

4 răspunsuri:
Răspuns utilizator avertizat