| SacuiuRobert926 a întrebat:

De ce am memorie tot mai proasta, am 20 ani sunt in anul 1 la facultate si uit cam tot ce se face la ore, cu ce am gresit, ce fac? O sa pot ajunge sa iau note tot mai mici. Nu mi se pare normal a fiu prost datorita memoriei

6 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

"in 2 Decembrie 2023 | SacuiuRobert926 a întrebat:
Salut, am autism si am deficit de atentie, ce trebuie sa fac ca sa nu o mai am ca ma gandesc sa dau si eu de permis sa vad cum e."

Iata si motivele reale pentru care tu nu te poti concentra si memora materia, mentionate chiar de tine acum 5 luni, fiindca atat autismul cat si deficitul de atentie nu te ajuta.

| mihai69 a răspuns:

Nu mai fuma iarbă! Afectează memoria grav.

| johnnny123 a răspuns:

" în 1 Octombrie 2023 | SacuiuRobert926 a întrebat:
Salut, sunt in primul an de facultate, am o nelamirire, ce si cum trebuie sa invat pentru a lua examenele gen la fizica, mate si info. Nu vreau sa invat atata de multe teorii. "

Nu mai da vina pe memorie. Problema ta este că nu vrei să înveți.

| StoicAnalysis a răspuns:

E normal sa uiti daca 80-90% din informatia care ti-o preda la facultate e si aia invechita sau cu termeni ce probabil nu sunt auziti de tine in viata de zi cu zi. Si eu tot anul 1 sunt de facultate, si la fel ca si tine, suntem o clasa intreaga care invatam pe ultima suta de metri pentru a trece examenele. Pentru ca stim cu totii ca informatia aia multa cu termeni complicati, nu ramane in minte prea mult timp si se pierde dupa maxim 2 zile. Eu unul invat ca nebunul inainte de examen cu o zi in urma si putin chiar si in ziua respectiva. Apoi dau examenul, il trec si uit informatia peste 2-3 zile laughing). Cel putin in cazul meu, sunt obligat de asa natura. Avand in vedere ca frecventez doar laboratoarele si seminariile. Uneori si la alea mai lipsesc. Avand un loc de munca full time, nu am fost nici macar o data la cursuri. Din fericire pana acum am doar o singura restanta.

| LisaJulie a răspuns:

Asta depinde și de alimentație ta! Dacă ai o alimentație bogata în legume, fructe, semințe, pește și lactate memoria se poate îmbunătăți! Nu uita sa dormi suficient! Sa nu te culci mai târziu de ora 23:00! Somnul este foarte important pentru creier

| Rredhead8 a răspuns:

Salut, poți să iei ceva suplimente de memorie, mănâncă ciocolată neagră, i-a niște ulei de pește.