| graffiti a întrebat:

Salut care e diferenta dintre placa de memorie si hard disk.Dau funda

3 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

In memoria ram isi pastreaza informatiile acele aplicatii care ruleaza la un moment dat.

Pe hard disk stochezi infromatia de care ai nevoie.

| IrinaSinzianu a răspuns:

Ram-ul este o memorie care este accesata aleatoriu (de acolo si denumirea) atunci cand incerci sa executi / rulezi diverse aplicatii, etc. sunt niste placute subtiri care se introduc in sloturi bine delimitate existente pe placa de retea.
hard disk-ul este acea "cutie" in care se pastreaza mai toata informatia (windows, programe, kit-uri, muzica, filme, jocuri, pornareala, etc).
hard diskul are locas special in carcasa, se conecteaza prin mufe late si subtiri (vechile ATA) sau mici si chiar si mai subtiri dar care ofera transfer de date mult mai rapid (SATA/SATA2/SATA3).

| Nasturica_Catalin_1997 a răspuns:

Daca te referi la memoria ram si hd. e una foarte mare crede-ma.