Întrebare recomandată | maniacutz2003 a întrebat:

Salut! Ce acte sunt necesare ca cineva sa îmi facă carte de muncă? Un fost "patron" de al meu mi-a spus ca mi-a făcut carte de munca pe 2 ore, având doar o poza la buletinul meu. E posibil?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu se mai face carnet de munca din 2011, doar contract individual de munca, in cazul expus cu timp partial.
CIM se inregistreaza in Registrul general de evidenta a salariatilor, la angajator si la ITM, in format pe hartie si electronic (Revisal).
Tu trebuie sa primesti un exempar al contractului.
Actele necesare la angajare sunt in functie de munca prestata, obligatorii fiind actul de identitate si fisa medicala cu inscrierea apt de munca. Daca este nevoie de anumite studii si/sau o anumita calificare sunt necesare si actul de studii si cel de calificare.

| kolcov a răspuns:

Copie buletin, cazier si dupa caz studii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă ți-a făcut carte de muncă, să ți-o arate.