| D3lUxE a întrebat:

Ce este acela "Sistem de Operare"? Dati-mi niste exemple. Dau funda la primul raspuns!

Răspuns Câştigător
| P1x3lMD a răspuns:

Definitie. Un sistem de operare este un sistem de programe care coordonează toate activitătile de calcul ce se desfăşoară într-un SC pentru execuţia programelor utilizatorilor folosind eficient resursele SC (memoria, mP, dispozitivele uncţii generale:

· comandă şi controlează execuţia programelor utilizatorilor;
· iniţializează sistemul de calcul şi verifică starea resurselor SC;
· comandă şi controlează activitatea dispozitivelor I/O;
· formatează HD (hard disk) şi FD (floppy disk);
· prelucrează şi modifică starea fişierelor şi programelor;
· asigură un sistem de protecţie a datelor şi programelor;
· defineşte structura sistemului de fişiere;
· gestionează (asigură partajarea) resurselor SC.I/O).P
erfecţionarea continuă a componentelor hardware ale unui SC implică perfecţionarea şi modificarea atât a sistemelor de operare, cât şi a componentelor software instalate pe SC. În timp, aceste perfecţionări şi modificări au creat dificultăţi în privinţa utilizării unor programe de pe un sistem de calcul pe altul, sau sub diverse sisteme de operare. Din aceste motive, pentru un SO şi în general pentru produsele software, sunt importante următoarele atribute:
· compatibilitatea - posibilitatea recunoaşterii acestora de alte SO sau produse software şi invers;
· portabilitatea - instalarea şi execuţia acestora pe diverse SC;

Sistemele de operare şi în general produsele software înglobează inteligenţa şi eforturile unor colective de cercetători, specialişti şi experţi pe o anumită perioadă de timp, aceasta variind pâna la nivelul zecilor de ani, uneori perfecţionările şi modificările necesare fiind realizate de alte colective. De aici, aşa-numitele "versiuni" ale produselor software obţinute prin perfecţionări şi modificări.
În special, pentru sistemele de operare sunt importante următoarele atribute:

· monouser - serviciile SO sunt oferite-la un moment dat- doar unui singur utilizator;
· multiuser -serviciile SO sunt accesate simultan de aplicaţii ale mai multor utilizatori;
· monotasking - SO execută -la un moment dat- o singură sarcină (task, proces);
· multitasking - SO execută simultan mai multe programe (task-uri, procese).
Exemple:Windows, Linux, Mac Os, Unix.

1 răspuns:
| SuicideSilence a răspuns:

Windows, linux, mac os