| ParradiSs a întrebat:

cum fac sa invat engleza cat mai repede, si este posibil sa invat engleza intr-o vara cat de cat sa vorbesc cu unu?

5 răspunsuri:
| Bondarel99 a răspuns:

Daca esti incepator mai intai citeste niste carti de genul "engleza fara profesor" unde sunt explicate foarte bine notiunile de baza. Apoi mai citesti pe net articole si te uiti la filme ca sa te perfectionezi.Dar trebuie sa incepi de undeva.Imi poti lasa adresa ta de mail, am niste carti care te-ar putea ajuta.

| justanotheruser99 a răspuns:

Incepe sa inveti gramatica: timpuri verbale, topica etc, iar vocabularul e mai usor de imbogatit daca auzi cuvinte uilizate des, ex: asculta muzica pe youtube cu lyrics (=versuri) si uita-te la filme cu subtitrari in timp ce esti atent la ce vorbesc. Poti incerca sa iti cumperi un ghid de conversatii roman-englez si carti precum Engleza fara profesor sau incearca ceva site-uri online cum ar fi acesta: http://www.rapiduldeengleza.ro/beginner.html
Inveti mai repede daca vorbesti cu cineva, atunci cand te intreba cineva ceva incearca sa-i traduci intrebarea dupa care sa raspunzi sau ceva asemanator, pe mine ma ajuta daca imi colorez cuvintele cu marker fluorescent, le retin mai repede.
In legatura cu intrebarea ta, nu cred ca e posibil sa inveti engleza intr-o vara, dar daca te tii tare de carte nimic nu e exclus. Anyway, Good luck! :)

| alexandrualind a răspuns:

Sa o tocesti!

| RoDanny a răspuns:

Joaca-te jocuri in engleza, du-te la meditatii, invata la scoala englezaa