| spaghettimeatball a întrebat:

Salut,
dacă am primit un colet luni la ora 17:00 (poşta nu lucrează după orele 15:00), atunci sambată și duminică tot se iau în considerare în zilele de tarif?
Spre exemplu a ajuns un colet joi. După 5 zilele se percepe tarif magazinaj.

Zilele în care nu plătești tarif sunt:
-Vineri
-Sâmbătă (nu se lucrează)
-Duminică (nu se lucrează)
-Luni
-Marți

Sau
-Vineri
-Luni
-Marţi
-Miercuri
-Joi?

1 răspuns:
floresdemayo
| floresdemayo a răspuns:

Pe siteul Postei Romane scrie așa:
"Magazinaj, pentru fiecare trimitere, pe zi lucrătoare 1, 50 lei"
Deci, zile lucratoare.

Dar nu-i bine să te duci dupa colet, abia in a 5-a sau a 10-a zi, fiindca s-ar putea sa-i faca retur mai repede.

PS. Eu stiam ca dupa 10 zile de magazinaj se percep taxe, dar poate ca au modificat. Mai bine, vezi ce scrie pe țidula ( verso), pe care ai primit-o in cutia postală