Întrebare recomandată | Sergiu3210 a întrebat:

Salut, daca eu maine am munca si noaptea nu pot sa dorm deoarece ma doare gatul foarte tare cand inghit, as putea sa imi iau concediu medical sau nu?

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Mergi la medic si daca el considera ca ai nevoie de concediu medical, iti va da.

| Simpatic a răspuns:

Doar daca iti da medicul asa ceva, desi ma indoiesc, atata timp cat nu ai o infectie puternica la nivelul gatului, care sa iti dea febra si alte chestii nasoale, dar ce stiu eu nu-s medic!

pana la medic poti sa iei un antiinflamator sa bei ceaiuri caldute (nu fierbinti) si sa iei pastile de supt gen trachisan sau recomandarea mea si mai bune ar fi salviasept acut!

| Violleta2022 a răspuns:

Sigur ca poti, NUMAI daca mergi maine dimineata la medic si iti da concediu medical.
In general pentru dureri de gat nu se da concediu medical...

| sierra1 a răspuns:

Cam subțire (auto)diagnosticul tău... Dar tu mergi și convinge-ți medicul de familie că suferi. Rău de tot

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Ia strepsils

| ReddY25 a răspuns:

Încearcă

| Lupică27 a răspuns:

Ce sensibil esti ma Sergiule.

| Standt a răspuns:

Noaptea inghiti ceva? Hmmm
Mergi la medic. Vei primi tratament. Doar daca e caz grav poti primi concediu medical.

| Tpu13 a răspuns:

Pentru roșu în gât nu îți dă concediu medical du-te la farmacie și iei pastile sau bomboane pentru gat și cam atât