| anonim_4396 a întrebat:

Salut. De câteva zile am luat o țeapă pe olx. Mai precis avea un anunț și i-am trimis bani în avans, prin PayPal, a trimis o făctura acolo, iar eu am achitat o, nu este de mulți bani..cam 150 lei..mai apoi mi-a zis ca îmi va trimite produsul prin curier însă n-am mai primit nimic, am realizat ca, contul olx și PayPal sunt false. Mai este vreo posibilitate sa mi recuperez banii? Poliția poate face ceva?

3 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Contul paypal nu este fals, odata ce si-a primit banii de la tine, ca ala este verificat si rasverfiicat de paypal, care-i o entitate legala super-serioasa, ca si o banca, doar ca baniis e primesc datorita acelei adrese de email, care-i legata de un cont bancar legal si de un nume legal.
Da, poti face plangere la politie si Politia cibernetica poate sa-l afle pe smecher, dupa adresa de email unde ai trimis banii in Paypal.
Fa reclamatie si la olx si aceia vor avea grija sa-i suspende contul.
Pe viitor, tot ce cumperi d epe olx se plateste in mna, vanzatorului dupa ce primesti produsul.
Aparent cam 70% din ce se vinde pe olx sunt smecheri care trag tepe.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Poți face o plângere la poliție dar slabe șanse

| BiblioCat a răspuns:

Anunță-i pe cei de la OLX să-i suspende contul. Poți depune o plângere la poliție, dar dacă nu-i din România persoana aia, cu greu o mai găsește (în general scammerii cam rămân neprinși și la noi, și prin Vest).

Regula de aur: nu plăti în avans.

De pe OLX eu cumpăr cu livrare OLX, că poți deschide coletul la livrare. Te asiguri că ai primit ce ai cumpărat, apoi achiți la curier. La livrarea prin OLX poți alege și să plătești cu cardul când pui comanda și e în ordine, tranzacția aia e intermediată de OLX și știi că-s de încredere.

Oricum, discuțiile cu vânzătorul doar prin mesageria OLX, nu pe WhatsApp/ Telegram/ Facebook/ etc. Nu face clic pe linkuri suspecte, urmează doar pașii de pe site.