| PSP a întrebat:

de curand mi-am luat un laptop de la Acer la mana a 2-a. modelul: Acer e5-571g-51ut. componente: Intel core i5 gen 4 1, 7 boost 2, 7, gt 820m si 4gb ram ddr3.
Vreau sa stiu, cum pot face sa imi scada gradele procesorului si al placi video? Ma va ajuta la ceva un coolerpad? Laptopul l-am luat de la o ruda si cunosc cand l-a luat si ce a facut cu el deci nu consider ca are vreo problema. Sta in 50 de grade in idle si cand ma joc un joc cum ar fi CS:GO urca la 80-85 grade si la Gta 5 la fel.
Ce ar fi de facut?

Răspuns Câştigător
| mihai69 a răspuns:

Un ventilator te ajută numai dacă va adăuga debit de aer pe traseul standard, prin găurile de admisie proiectate din fabricație. Altfel, poate să facă rău! (adică să împiedice aerul cald să iasă din carcasă).
E foarte util să îl duci la un atelier de reparații să-l curețe de praf prin interior.
La fel de util este să-l ții pe o masă când lucrezi cu el, nu în brațe sau pe pat - hainele sau așternutul blochează accesul aerului pentru răcire (se lipesc peste grilele de ventilație).

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie dus la curatat si re-siliconare. E plin de praf.
Un coolerpad te ajuta, mai ales daca te joci.