| joshua12 a întrebat:

Salut, estimativ in cat timp se inchide rana asta micuta de la mana? Si ceva sfaturi cum s-o intretin sa grabesc vindecarea?
Vreau sa merg la sala si mna sa mai ies si prin oras si imi e sa nu fac vreo infectie.
Aveti doua poze aici jos.
https://postimg.cc/d737H1xJ
https://postimg.cc/8Jr7GYG3

3 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

La ce ai aratat in acele imagini, sansa sa te infectezi este cam ZERO
Nu este o rana deschisa complexa in adevaratul sens al cuvantului.
Ai prin casa apa oxigenata sau betadina? pui putina apa oxigenata, tamponezi cu un material textil steril (curat sau nou) si apoi aplici un mic plasture. Plasturele il poti purta cand esti in lume, in casa poti sa lasi acea mica rana fara plasture ca sa se cicatrizeze mult mai repede si bine.
In lipsa apei oxigenate sau betadinei, poti pune putin spirt, nu dauneaza cu nimic, doar ustura putin! Desi spirtul nu este de prim ajutor in aceste cazuri, insa ca si dezinfectat este ce trebuie!
Rani de acestea am avut cu sutele de mii, nu am patit nimic.
Verifica si cauza anxietatii tale caci suferi de anxietate, asta este cert!
Succes

daca vrei sa fii 'legist' si sa faci ca la carte, uite ce spune un articol de pe net : https://www.drmax.ro/......icatrizare

In schimb in acest articol nu dau denumiri concrete despre ce unguente si creme este vorba, ce denumiri comerciale poarta ele, pentru asta trebuie intrebat farmacistul!

Ce ti-am zis in cazul tau se poate aplica apa oxigenata, in cazul altor rani si arsuri se pot aplica alte solutii mai complexe, care difera de la caz la caz.
In orice caz omul nu sta in casa sa isi faca farmacie cu sute de produse inutile care ii vor folosi poate candva, caci in acest mod am avea sprayuri si solutii care ar expira la un moment dat si le-am arunca sigilate, pentru ca nu le-am fi folosit niciodata!

| MarianWLF a răspuns:

Ce mare e rana, ai dat cu toporul? laughing

| mODIN a răspuns:

Cand am citit intrebarea ma asteptam la o urma de cutit care ajunge pana la os laughing

Du-te, bossule, la sala linistit, daca nu mergi acolo sa dai cu pumnii intr-un morman de ingrasamant, n-ai de ce sa-ti faci griji