| helpme1 a întrebat:

eu iau pensie de urmas si mi-am gasit un job cu jumatate de norma, stiti daca mai primesc si pensia?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010, privind sistemul unitar de pensii publice, cu md. si compl. ulterioare, citez:
„ART.118.(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri  provenite din situaţii pentru care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b)."
"ART.84.Copiii au dreptul la pensie de urmaş:
a) până la vârsta de 16 ani;
b) dacă îşi continuă studiile într-o formă de învăţământ organizată potrivit legii, până la terminarea acestora, fără a depăşi vârsta de 26 de ani;"
Daca te incadrezi intr-una dintre cele 2 categorii, in cele de la art.118 sau de la art.84, atunci poti cumula pensia de urmas cu salariul, daca nu te incadrezi nu poti cumula in mod legal.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Nu stiu unde te incadrezi. Iti sugerez sa dai mai multe amanunte sau sa citesti asta: http://www.mmuncii.ro/......3-2010.pdf
Legea 263/2010 la articolul 118 prevede:
"ART. 118
(1) În sistemul public de pensii, pot cumula pensia cu venituri provenite din situaţii pentru
care asigurarea este obligatorie, în condiţiile legii, următoarele categorii de pensionari:
a) pensionarii pentru limită de vârstă;
b) nevăzătorii;
c) pensionarii de invaliditate gradul III, precum şi copiii, pensionari de urmaş, încadraţi în gradul III de invaliditate;
d) copiii, pensionari de urmaş, prevăzuţi la art. 84 lit. a) şi b).
(2) Soţul supravieţuitor, beneficiar al unei pensii de urmaş, poate cumula pensia cu venituri
din activităţi profesionale pentru care asigurarea este obligatorie, potrivit legii, dacă acestea
nu depăşesc 35% din câştigul salarial mediu brut prevăzut la art. 33 alin. (5)."