| MRBratu a întrebat:

Îmi trebuie permis de port arma pentru un pistol air soft cu co2?
Mentionez ca am 18 ani.

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Aceste arme sunt in categoria E.

Categoria Einclude alte categorii de arme și dispozitive neletale:
Armele cu destinaţie industrială;
Armele de asomare;
Harpoanele destinate pescuitului;
Arcurile destinate tirului sportiv;
Replicile de arme tip airsoft;
Dispozitivele paintball.
Armele şi dispozitivele neletale prevăzute în categoria E pot fi procurate în România de orice persoană care a împlinit vârsta de 18 ani, fără îndeplinirea procedurilor de înregistrare sau autorizare. Totodată, acestea pot fi introduse în România fără restricţii.
Posesorii armelor şi dispozitivelor neletale au obligaţia să ia toate măsurile necesare pentru păstrarea armelor la domiciliu, reşedinţă sau, după caz, la locul de rezidenţă, astfel încât să nu permită accesul persoanelor neautorizate la acestea şi să nu existe pericol de vătămare corporală accidentală.
Deși armele din această categorie sunt exceptate procedurilor de înregistrare sau autorizare, posesorii acestora au următoarele obligații:
armele sau dispozitivele neletale destinate agrementului şi tirului sportiv pot fi folosite în spaţii delimitate care nu sunt accesibile publicului sau în spaţii special amenajate sau semnalizate, în astfel de condiţii încât să nu pună în pericol integritatea corporală sau viaţa persoanelor;
sunt interzise portul şi folosirea armelor sau dispozitivelor neletale în locuri publice;
armele sau dispozitivele neletale pot fi transportate de la domiciliul, reşedinţa sau, după caz, locul de rezidenţă al deţinătorului, la locul unde urmează să se desfăşoare activităţile pentru care sunt destinate, numai dacă acestea sunt ţinute în husă, bagaj ori ambalaj şi nu sunt încărcate cu muniţie.
Nerespectarea acestor obligații constituie contravenție și se sancționează cu amendă de la 2.000 la 5.000 lei, aplicându-se, totodată, și măsura complementară a confiscării armelor sau, după caz, a muniţiilor.