| costytaranu a întrebat:

in anul 2011 martie, am fost condamnat la 6 luni cu suspendare pentru conducere in stare de ebrietate,,, vreau sa stiu daca pot sa obtin permis de port arma pistol cu bila de cauciuc,,,, multumesc @

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Da, se poate, daca indeplinesti si celelalte conditii cerute de L.295/2004, republicata in 2011, citez:
"ART. 57
Procurarea si instrainarea armelor neletale
(1) Cetatenii romani si rezidentii statelor membre cu domiciliul, resedinta sau, dupa caz, locul de rezidenta in Romania, precum si strainii cu sedere legala in Romania, care au implinit varsta de 18 ani, pot sa procure arme neletale din categoriile C si D din anexa, precum si munitia aferenta de la orice armurier si, dupa caz, intermediar care comercializeaza astfel de arme:
a) dupa obtinerea autorizatiei de procurare potrivit alin. (4), pentru armele prevazute in categoria C din anexa;
b) dupa notificarea prealabila a organelor prevazute la art. 11 alin. (1), pentru armele prevazute in categoria D din anexa.
(2) Persoanele fizice prevazute la alin. (1) pot procura, in scopul detinerii, respectiv al portului si folosirii, cel mult doua arme neletale de autoaparare si un numar nelimitat de arme de tir sportiv din categoria celor prevazute in categoria C din anexa.
(3) Armele neletale prevazute in categoria C pct. 22 din anexa pot fi procurate, in scopul detinerii, respectiv al portului si folosirii, numai de catre sportivii si antrenorii de tir.
(4) Autorizatia de procurare a armelor neletale prevazute in categoria C din anexa se acorda persoanelor prevazute la alin. (1), daca indeplinesc, cumulativ, urmatoarele conditii:
a) nu au fost condamnate, prin hotarare judecatoreasca ramasa definitiva, la pedeapsa detentiunii pe viata sau la pedeapsa inchisorii mai mare de un an, cu exceptia cazurilor in care a intervenit amnistia ori reabilitarea;
b) nu sunt invinuite sau inculpate in cauze penale pentru fapte savarsite cu intentie, potrivit legislatiei in vigoare;
c) sunt apte din punct de vedere psihologic si medical;
d) nu prezinta pericol pentru ordinea publica, siguranta nationala, viata si integritatea corporala a persoanelor, conform datelor si informatiilor existente la organele competente;
e) nu le-a fost anulat in ultimii 2 ani dreptul de procurare, detinere sau, dupa caz, de port si folosire a armelor letale ori neletale supuse autorizarii, cu exceptia situatiilor in care masura anularii s-a dispus ca urmare a pierderii calitatii prevazute la art. 13 alin. (2)-(5);
f) nu au pierdut sau nu le-au fost sustrase in ultimii 5 ani arme letale si neletale supuse autorizarii, din motive imputabile lor, procurate in conditiile prezentei legi." Numai bine!

1 răspuns:
| gfy a răspuns:

Este posibil sa nu. S-or gandi ca iar bei si impusti pe cine apuci happy