| daniel2588 a întrebat:

Salut,lucrez ca, cameraman de vreo 3 saptamani pe la nunti si botezuri, cum as putea sa imi imbunatatesc stabilitatea in mana si mersul cu camera in mana fara sa imi tremure imaginea, camera care o folosesc este un Sony de vreo 3000$

Răspuns Câştigător
| Vuitton3 a răspuns:

Daca iti tremura imaginea, inseamna ca iti tremura mana, nu? Daca da, mai bine te-ai duce la un control sa scapi de asta. Pe langa asta, incearca sa discuti si cu alti cameramani sa vezi cum lucreaza si ei.

3 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Foloseste un dispozitiv steadicam.

| OoBunnyoO a răspuns:

Poti incerca sa folosesti un trepied. Este mai greu de transportat, dar atunci chiar ar trebui sa scapi de acel tremurat. Eventual poti sta undeva jos la masa si iti poti propti mana de ceva. Filmarea nu trebuie sa fie foarte miscata oricum, ma refer la miscarile de la stanga la dreapta ori invers.

| Lucian_Magnus_1980 a răspuns:

Daca-ti tremura mana e cel mai probabil lipsa de magneziu. In rest, cu cat e mai grea camera, cu atat e mai stabila.