| anonim_4396 a întrebat:

mi-am facut un calculator din piese functionabile 100% si anume: o placa de baza pe socket 462 procesor amd socket compactibil adica socket a 462, placa video (compactibila cu placa de baza 100%, nvidea 128 mb )si 512 ddr. de sursa nu sunt sigur 100% daca este la cerintele componentelor dar este functionabila deoarece am mai folosito la un alt calculator(nu este noua). le-am conectat pe toate am pus coolerele. dar cand ii dau sa se aprinda coolerele nu se invart de loc si se aude un piuit continuu care apare din momentul in care apas power. piuitul foarte ciudat se aude ca la o masina de salvare sau ceva de genu. daca schimb procesorul cu unu mai mic de 1700(dar pe acelasi socket)coolerele pornesc dar dupa cateva secunde totul se opreste iar piuitul reapare.stie cineva va rog care este problema.

2 răspunsuri:
| BLKZ a răspuns:

Salut, verifica daca toate componentele si cablurile sunt bine introduse. Verifica daca ai pe placa de baza un debugger ca acesta : http://www.guru3d.com/imageview.php?image=10811. Ar trebui sa afiseze un cod cand piuie, cauti acel cod in manualul placii de baza unde gasesti cauza si rezolvarea.

| Daneiulian a răspuns:

Pai incearca sa vezi daca nu sunt arse placa video sau audio sau rami ca si mie imi facea asa inainte din cauza placi grafice si am schimbat-o. funda?