| anonim_4396 a întrebat:

Salut, mi-am luat de curand o placa video de 1 gb.
Sa va zic, placa mea video are doar 64mb :O Sa mor de nu am crezut tot timpu ca are 256. Asa, mi-am luat una pe 1 gb repet si nu stiu o chestie : pixel shader si vertex shader ala se ia de la ea nu? Deoarece pe asta la un joc de exemplu outlast, la system req zice ca am pixel / vertex shader la 4.0. Daca iau alta placa se va schimba la 5.0? Adica aici ma refer daca ma pot uita undeva in descrierea placii sa vad ce "versiune" ca sa-i zic are ea.

10 răspunsuri:
| Frank51 a răspuns:

Gpu-z - http://bit.ly/1Ur5obz

Ai toate informatiile de care ai nevoie si nici nu e necesar sa il instalezi.

| muhamed a răspuns (pentru Frank51):

Pai ok, dar nu se poate face 5.0 de la 4.0 nu?

| muhamed a răspuns (pentru Frank51):

Ok am descarcat ala, mersi. Imi zice ca am directX 10 aici 4.0 ma rog. Imi poti zice daca pot sa-l fac 11.0? Ce am nevoie sau ma rog? Te rog.

| Frank51 a răspuns (pentru muhamed):

Categoric Nu. Vine din fabrica cu directx10, este special conceputa pentru directx10 si nu poti schimba asta. La fel si cu shader 4.0. Singura modalitate este sa cumperi alta placa video cu alte specificatii, adica cu directx11.0 si shader 5.0.

| muhamed a răspuns (pentru Frank51):

Pai da ma, am zis ca am cumparat alta doar ca nu stiu unde sa ma uit la ea... Este pe 1gb. Deci?

| Frank51 a răspuns (pentru muhamed):

Tu, acum, in acest moment ai placa video cea noua conectata la calculator? Daca o ai conectata, ai instalat driverul? Daca ai instalat driver-ul, se simte o diferenta intre performante fata de vechea placa? Verifica directx si shader cu ajutorul GPU-z si fa un screenshot.

| muhamed a răspuns (pentru Frank51):

Nu ma, eu nu o am nici adusa. Am comandat-o ieri pe la 20:00 seara... Nu stiu, daca ai mai comandat sa`mi zici si daca stii in cam cat timp vine langa Bucuresti stau.
Asa, s-ar putea sa vina azi pe la 20:00 poate, sau maine.

| Frank51 a răspuns (pentru muhamed):

Vine in maxim 48 de ore, dar mie mi-a venit in 24, acuma depinde de unde ai comandat.

| muhamed a răspuns:

Norocu tau ca nu`s bulangiu si nu am grad mai mare ca iti dadeam report happy