| bogdyZ a întrebat:

Doar pentru cine se pricepe la PC-uri sa imi dea un sfat.
Ma jucam gta 5, si dintr-o data s-a inchis pc-ul, cand l-am deschis imi arata o eroare cu power supply surge. Gen era o protectie de-a bios-ului care inchidea PC-ul sa previna probleme la sursa placa etc. Am dezactivat-o din bios, am deschis pc-ul frumos si m-am jucat iar. Atunci s-a inchis de tot.
Am un GTX 1070 si sursa de 650w, o am de 5 luni si nu am avut probleme pana acum, daca scot placa din PC sau pun alta, pc-ul porneste fara probleme. Deci ceva e la placa video, ce poate fi? Dupa voi

18 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil ca, placa video s-a supraincalzit (de exemplu: ventilator oprit), ceea ce poate produce supra-consum din sursa.
Acest lucru poate scadea tensiunea de iesire al sursei, sesizat de BIOS.
Daca ai dezactivat protectia, atunci supraincalzirea putea sa strice complet placa video.

| Simpatic a răspuns:

Cel de aici da niste explicatii
https://www.youtube.com/watch?v=yfBVaUygGR4

Power surges can have a variety of causes. External (outside your home), Internal (at home) faulty wiring, short circuits, loose cables connections, power hungry appliances at home etc...

in traducere

Surplusurile de putere pot avea o varietate de cauze. Cablări defectuoase externe (în afara casei dvs.), interioare (acasă), scurtcircuite, conexiuni ale cablurilor slăbite, aparate care consumă energie acasă etc...

| GabiDumitrescu a răspuns:

CE sursa ai, mai exact?

| bogdyZ explică (pentru GabiDumitrescu):

Segotep 650w

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdyZ):

Meh, da si nu prea. Are macar certificare Bronze? Fa bine si ia un Seasonic cum se cade.

| bogdyZ explică (pentru GabiDumitrescu):

Pai ce treaba are sursa daca cu alta placa video porneste pc-u?

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdyZ):

Nu iti duce placa ta. Care e acea "alta placa video" cu care porneste?

| bogdyZ explică (pentru GabiDumitrescu):

De ce vb daca nu stiti? Mi-a dus 4 luni perfect

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru bogdyZ):

Da breh, si dupa 4 luni a crapat. Si un cal daca il pui sa traga mai mult decat poate si il iei la bice o sa traga o zi, doua, trei, pana pica jos si nu se mai ridica.

| Lupică27 a răspuns:

1. ce sursa e?
2. verifica cablurile si firele toate sa fie bine bagate in placa de baza
3.verifica placa video cu furMark tine-o in stres 1 ora daca nu da erori e de la sursa.
Daca nu se mai deschide deloc pc-ul mergi cu el la un meserias.

| bogdyZ explică (pentru Lupică27):

PC-ul nu mai porneste cu placa respectiva, decat cu alta placa!

| Lupică27 a răspuns (pentru bogdyZ):

E clar, ti-ai luat teapa, de unde ai cumparat placa si de cand o ai?

| bogdyZ explică (pentru Lupică27):

Pai cum sa iau teapa daca 4 luni a mers perfect? de la o cunostinta

| Lupică27 a răspuns (pentru bogdyZ):

Si ce e mult 4 luni? Cat ai dat pe ea? O placa nu ar trebui sa se strice

| bogdyZ explică (pentru Lupică27):

5 bete ala e pretul lor sh

| Lupică27 a răspuns (pentru bogdyZ):

E clar ca placa avea probleme si inainte, o placa nu pica asa pur si simplu, tovarasul tau te-a tepuit.

| Mihai0101 a răspuns:

Placa ai cumparat-o recent de pe olx? Ai incercat cu alta placa sa te joci sa vezi daca mai face asa? Posibil placa video sa fie defecta

| bogdyZ explică (pentru Mihai0101):

De 4 luni si nu am avut nicio problema cu ea, nu de pe olx da e sh!