| bogdanmihai469 a întrebat:

Am cumparat un bilet de avion si am facut si check in-ul dar am observat cand le-am primit ca am gresit numele de familie si in loc de î am scris â (ex: in loc de Gidea am scris Gadea).E vreo problema? Trebuie neaparat sa platesc sa mai schimb si numele de pe bilet?

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca era vorba doar de o diacritica nu ar fi probleme, dar totusi e o litera gresita alt nume la urma urmei. Suna la compania aeriana sau trimite un mail sa nu ai probleme mai tarziu la aeroport

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Este posibil sa nu te lasa cu biletul daca numele "nu bate" cu cel din pasaport / CI.
Contacteaza urgent vanzatorul de bilet, prin calea comenzii facute (de exemplu e-mail) si solicita corectarea erorii. Vei primi un nou bilet, dar s-ar putea sa te taxeze ceva.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu este nicio problemă, le lasi asa cum sunt.

| mihai69 a răspuns:

Majoritatea companiilor aeriene permit corectarea gratuită a câtorva litere - vezi detalii pe saitul unde ai cumpărat biletul. Singura condiție este să nu schimbi total numele - atunci se percepe taxa de schimbare a numelui (pasagerului). Așadar Gâdea/Gîdea e OK; nu ar fi OK (gratuit, mai exact) Banu/Manu (de exemplu).